Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Ryczowie

Gminny Konkurs Papieski

Utworzono dnia 18.05.2018

42. Finał Gminny

Utworzono dnia 18.05.2018, 20:23

        „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali!” To jedno z ważniejszych przesłań Jana Pawła II dla młodych na Jasnej Górze w 1983r. po raz kolejny towarzyszyło zmaganiom uczestników Konkursu Papieskiego.

          17 maja 2018 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ryczowie odbył się Gminny Konkurs Papieski. Była to jego ósma edycja. Do konkursu „Jan Paweł II – bliski dzieciom i młodzieży” zgłosili się uczniowie ze wszystkich szkół gminy Spytkowice. Honorowy patronat nad eliminacjami objął ks. Józef Piwowarski, dziekan dekanatu zatorskiego. 

        Głównym celem konkursu było zapoznanie uczniów z życiem i twórczością Wielkiego Rodaka Jana Pawła II. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej zapoznawali się z publikacjami Joanny Krzyżanek Jan Paweł II, czyli jak Karolek został  papieżem  oraz  z dwoma rozdziałami z książki ks. Roberta Nęcka, Małgorzaty Skowrońskiej pt. Chłopiec z Wadowic. Z kolei starsi uczestnicy, z klas IV –VI,  musieli wykazać się znajomością lektury ks. Sławomira Odera i Saverio Gaeta pt. „Dlatego Święty”.

        Finał gminny poprzedziły eliminacje szkolne.  Naszą szkołę w grupie wiekowej I – III reprezentowali uczniowie: Milena Czyszczoń, kl. 2b, Kamila Bryła, kl. 3a, Adam Smolarz, kl. 3b, natomiast wśród klas IV – VI w eliminacjach szkolnych wygrali: Dagmara Bałys, kl. 5b;  Zofia Słowiak, kl. 6 i Franciszek Słowiak, kl. 4b i to oni stanęli do konkursowych zmagań na etapie gminnym.   

        Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się rzetelną i obszerną wiedzą na temat życia Papieża Polaka. Jury, któremu przewodniczenie w grupie wiekowej I – III przypadło ks. A. Ogiegle, a w klasach  IV – VI  - ks. Józefowi Piwowarskiemu zgodnie podkreślało wysoki poziom wiedzy uczestników, czasem o zwycięstwie decydował 1 punkt uzyskany w dogrywce.

        Wyniki konkursowych zmagań przedstawiają się następująco, w klasach I – III: I miejsce zdobyli reprezentanci ZSP w Ryczowie, II miejsce zajął ZSP w Bachowicach. Na III miejscu uplasowała się drużyna z ZSP w Spytkowicach. IV miejsce zdobyła Szkoła Filialna w Chałupkach, a piąte miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 2 w Spytkowicach.

        Wśród uczniów klas IV – VI: I miejsce zdobyli uczniowie z ZSP w Spytkowicach, II miejsce przypadło uczniom z ZSP w Ryczowie, III miejsce wywalczyli przedstawiciele ZSP w Bachowicach, a IV miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Miejscu.

        Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w czasie uroczystej akademii poświęconej Osobie Karola Wojtyły, jego związkom z Wadowicami, a przede wszystkim patriotycznym wartościom, jakie w wychowaniu odebrał mały Karol. Scenariusz apelu wpisywał się bowiem w obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

        Uroczysty apel podsumowujący konkurs z wiedzy o życiu Jana Pawła II był także okazją do wręczenia nagród w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym  „Jan Paweł II - przyjaciel dzieci i młodzieży” ogłoszonym w marcu br.  przez ZSP   w Ryczowie. Komisja dokonała oceny 11 prac plastycznych, biorąc pod uwagę przede wszystkim samodzielność wykonania pracy, oryginalność tematu, estetykę wychowania.  Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii pierwszej - dzieci młodsze

Miejsce I - Justyna Wieczorek -  Przedszkole ZSP Ryczów, oddział 5-latków

Miejsce II - Nadia Balcer  -  Przedszkole ZSP Ryczów, oddział 3-4 –latków

Miejsce III - Leon Stybak -  Przedszkole Samorządowe Łączany

                        Lena Sołtys  -  Przedszkole ZSP Ryczów, oddział 5-latków

 

W kategorii drugiej - dzieci starsze (wychowankowie oddziału zerowego):

Miejsce I   - Dawid Rybarski -     oddział 0, ZSP Ryczów

Miejsce II - Zuzanna Kozioł - Przedszkole Samorządowe Łączany

Miejsce III -  Anna Peret - Przedszkole Samorządowe Łączany

 

Wyróżnienie:

Antonina Kowalczyk - oddział 0, ZSP Ryczów

Justyna Korpała - oddział 0, Szkoła Filialna Chałupki

 

        Sponsorami pięknych nagród (książek i słodyczy), za które należą się serdeczne podziękowania, byli jak zwykle ks. dziekan Józef Piwowarski, ks. Adam Ogiegło oraz Wójt Gminy Spytkowice. 

        Konkurs Papieski co roku cieszy się zainteresowaniem wśród dzieci, które wykazują się dużą wiedzą na temat życia Ojca Świętego. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy oraz dziękujemy ich opiekunom za wysiłek związany z przygotowaniem do konkursu. Do zobaczenia za rok!  

 

organizatorzy

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny

Ważne strony

 

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 136

W poprzednim tygodniu: 397

W tym miesiącu: 873

W poprzednim miesiącu: 1472

Wszystkich: 37367