Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Ryczowie

W poszukiwaniu wartości

Utworzono dnia 31.01.2018

27. Archipelag Skarbów

Utworzono dnia 31.01.2018, 16:11

          30 i 31 stycznia zaproszono do szkoły trenerów prowadzących program profilaktyki zintegrowanej pn. Archipelag Skarbów.  Ten dynamiczny projekt skierowany był do młodzieży gimnazjalnej oraz uczniów klas siódmych. Jego głównym celem  jest  uczenie  zdrowego i mądrego stylu życia. Trenerzy zachęcają młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii i do czekania z seksem aż do małżeństwa. Archipelag Skarbów pokazuje młodym ich ogromny pozytywny potencjał – zupełnie inaczej niż o młodzieży mówią masowe media. Dwa czterogodzinne bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniają grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbu, jakim jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń.

        W trakcie dwóch dni warsztatów przekazywana jest młodzieży wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku. Uczestnicy uczą się,  jak zmagać się z „tygrysami”, które mieszkają w „dżungli”, jaką jest wnętrze człowieka. Dostają konkretne wskazówki, jak radzić sobie z pobudzeniem seksualnym, zakochaniem (które jest piękne, ale bywa ślepe), ze złością i gniewem. Zostają zachęceni do korzystania z tych wskazówek, trenowania własnej siły charakteru.

       Trenerzy, którzy prowadzili Archipelag Skarbów, opowiadali o swoich prywatnych przeżyciach, dzięki którym mogliśmy dowiedzieć się, co czuli w danej sytuacji, np. będąc dzieckiem w rodzinie z uzależnieniem alkoholowym czy z przemocą.  W czasie trwania programu ochotnicy z naszej szkoły brali udział  w różnego typu zabawach z nagrodami. Archipelag Skarbów bardzo mi się podobał, m.in. dzięki znakomitym prowadzącym, którzy pokazali nam, jakimi wartościami możemy kierować się w życiu, aby się nie zagubić. Ponadto dowiedziałam się wielu cennych wiadomości, których nie uczymy się na lekcjach. Mam nadzieję, że taka profilaktyka będzie organizowana w naszej szkole coraz częściej.

uczestniczka

 

       Również rodzice i nauczyciele mogli skorzystać z wiedzy i doświadczeń trenerów z fundacji Homo Domini im. Karola de Foucauld z Krakowa. Ci, którzy przybyli na ogólne zabranie z rodzicami, we środę, mogli wysłuchać wielu ciekawych i ważnych informacji o relacjach dorośli-dzieci, rodzice–dzieci. Warto korzystać z takich warsztatów. Nie ma przecież żadnej szkoły, które przygotowuje do rodzicielstwa.                                                    

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny

Ważne strony

 

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 136

W poprzednim tygodniu: 397

W tym miesiącu: 873

W poprzednim miesiącu: 1472

Wszystkich: 37367