Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Ryczowie

W poszukiwaniu wartości

Utworzono dnia 31.01.2018

27. Archipelag Skarbów

Utworzono dnia 31.01.2018, 16:11

          30 i 31 stycznia zaproszono do szkoły trenerów prowadzących program profilaktyki zintegrowanej pn. Archipelag Skarbów.  Ten dynamiczny projekt skierowany był do młodzieży gimnazjalnej oraz uczniów klas siódmych. Jego głównym celem  jest  uczenie  zdrowego i mądrego stylu życia. Trenerzy zachęcają młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii i do czekania z seksem aż do małżeństwa. Archipelag Skarbów pokazuje młodym ich ogromny pozytywny potencjał – zupełnie inaczej niż o młodzieży mówią masowe media. Dwa czterogodzinne bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniają grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbu, jakim jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń.

        W trakcie dwóch dni warsztatów przekazywana jest młodzieży wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku. Uczestnicy uczą się,  jak zmagać się z „tygrysami”, które mieszkają w „dżungli”, jaką jest wnętrze człowieka. Dostają konkretne wskazówki, jak radzić sobie z pobudzeniem seksualnym, zakochaniem (które jest piękne, ale bywa ślepe), ze złością i gniewem. Zostają zachęceni do korzystania z tych wskazówek, trenowania własnej siły charakteru.

       Trenerzy, którzy prowadzili Archipelag Skarbów, opowiadali o swoich prywatnych przeżyciach, dzięki którym mogliśmy dowiedzieć się, co czuli w danej sytuacji, np. będąc dzieckiem w rodzinie z uzależnieniem alkoholowym czy z przemocą.  W czasie trwania programu ochotnicy z naszej szkoły brali udział  w różnego typu zabawach z nagrodami. Archipelag Skarbów bardzo mi się podobał, m.in. dzięki znakomitym prowadzącym, którzy pokazali nam, jakimi wartościami możemy kierować się w życiu, aby się nie zagubić. Ponadto dowiedziałam się wielu cennych wiadomości, których nie uczymy się na lekcjach. Mam nadzieję, że taka profilaktyka będzie organizowana w naszej szkole coraz częściej.

uczestniczka

 

       Również rodzice i nauczyciele mogli skorzystać z wiedzy i doświadczeń trenerów z fundacji Homo Domini im. Karola de Foucauld z Krakowa. Ci, którzy przybyli na ogólne zabranie z rodzicami, we środę, mogli wysłuchać wielu ciekawych i ważnych informacji o relacjach dorośli-dzieci, rodzice–dzieci. Warto korzystać z takich warsztatów. Nie ma przecież żadnej szkoły, które przygotowuje do rodzicielstwa.                                                    

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2018
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny

Ważne strony

List Minister Edukacji Narodowej do rodziców o rekrutacji na rok szkolny 2019/2020


 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 272

W poprzednim tygodniu: 294

W tym miesiącu: 842

W poprzednim miesiącu: 1683

Wszystkich: 32827